pic

Who’s on When

The programme is still developing with many more names and performance days to be announced but confirmed names for particular days include:

Thursday 2nd

FAIRPORT CONVENTION (Pre-Festival Concert)

ROGER McGOUGH + LiTTLe MACHiNe (Pre-Festival Concert)

————————————————————————

Friday 3rd

THE UKULELE ORCHESTRA OF GREAT BRITAIN (Pre-Festival Concert)

PETER KNIGHT & JOHN SPIERS ~ LES BARKER ~ MONSTER CEILIDH BAND

OLD SWAN BAND ~ PAUL DOWNES & FRIENDS ~ LASAIR


——————————————————————————

Sat 4th

SHOW OF HANDS WITH MIRANDA SYKES ~ STEVE TILSTON & JEZ LOWE

MAGPIE LANE ~ PETE COE ~ POLICE DOG HOGAN ~ LES BARKER ~ NARTHEN ~ ELI WEST

PLAYFORD LIBERATION FRONT ~ MONSTER CEILIDH BAND ~ KIT HAWES & AARON CATLOW

WILL NOBLE ~ LAURA SMYTH & TED KEMP ~ ROISIN WHITE ~ THE ROWSOME FAMILY

RACKER  DONNELLY

—————————————————————————–

Sun 5th

BLOWZABELLA ~ GORDIE MACKEEMAN AND HIS RHYTHM BOYS ~ SALTFISHFORTY

ELEPHANT SESSIONS ~ JEZ LOWE ~ BANTER ~ STEVE TILSTON

JIM CAUSLEY ~ ALDEN, PATTERSON & DASHWOOD

THE EMILY ASKEW BAND ~ POLKAWORKS ~ TIM JONES & THE DARK LANTERNS ~ JACK RUTTER

NATIONAL YOUTH FOLK ENSEMBLE ~ ROCK OF EYE ~ STUMPY OAK

THE LOST SOUND CHORUS ~ GEMMA KHAWAJA

———————————————————————–

Mon 6th

DREVER, MCCUSKER, WOOMBLE ~ BLOWZABELLA ~ STICK IN THE WHEEL

THE EMILY ASKEW BAND ~ NAOMI BEDFORD & PAUL SIMMONDS ~ PETE COE

WILL POUND’S THROUGH THE SEASONS ~ JOHN KIRKPATRICK ~ DEBS NEWBOLD

POLKAWORKS ~ WHAPWEASEL ~ PLASTIKES KAREKLES ~ BANTER

KATIE HOWSON & MARTIN BRINSFORD ~ ALDEN, PATTERSON & DASHWOOD

JOSIE DUNCAN & PABLO LAFUENTE ~ THOM ASHWORTH ~ LAURA SMYTH & TED KEMP

—————————————————————————–

Tues 7th

KARINE POLWART ~ BLACKBEARD’S TEA PARTY ~ ALISTAIR ANDERSON & NORTHLANDS

KAIA KATER ~ JACKIE OATES ~ JIM MORAY ~ THE EMILY ASKEW BAND ~ PETE COE

ALDEN, PATTERSON & DASHWOOD ~ DIABEL CISSOKHO

RYAN YOUNG WITH JENN BUTTERWORTH ~ GEORGIA LEWIS ~ BANTER

COHEN BRAITHWAITE-KILCOYNE ~ HECTOR RIDDELL ~ NICK WYKE & BECKI DRISCOLL WITH LIZ SHAKESPEARE ~ THE ROWSOME FAMILY

DIATONICS ~ ROISIN WHITE ~ DEBS NEWBOLD ~ THE VALIANT DANCE BAND ~ RELENTLESS CEILIDH BAND

————————————————————————

Wed 8th

CARA DILLON ~ FALSE LIGHTS ~ JOHN DOYLE ~ MARTIN CARTHY & JOHN KIRKPATRICK ~ THE RHEINGANS SISTERS

RYAN YOUNG WITH JENN BUTTERWORTH

LIVING BY THE SEA PRESENTED BY MATTHEW CRAMPTON & PAUL SARTIN

DEBS NEWBOLD ~ DIATONICS ~ WHAPWEASEL ~ COHEN BRAITHWAITE-KILCOYNE ~ MIKEY KENNEY & DAMON KILCAWLEY ~ JACQUELYN HYNES

MIKEY KENNEY & DAMON KILCAWLEY

ROWAN PIGGOTT ~ COUNTER’S CREEK

——————————————————————————-

Thurs 9th

ELIZA CARTHY & THE WAYWARD BAND ~ KATHRYN TICKELL & THE DARKENING

LIVING BY THE SEA PRESENTED BY MATTHEW CRAMPTON & PAUL SARTIN

EDGELARKS ~ GREG RUSSELL & CIARAN ALGAR ~ JOHN KIRKPATRICK ~ MARTIN CARTHY

SAM CARTER ~ TOBY HAY ~ YE VAGABONDS ~ DIATONICS ~ THREEPENNY BIT

INDIA ELECTRIC CO. ~ COHEN BRAITHWAITE-KILCOYNE ~ ROWAN PIGGOTT

TOM MOORE & ARCHIE CHURCHILL-MOSS

———————————————————————————–

Fri 10th

GIGSPANNER BIG BAND ~ FAUSTUS ~ VINTAGE COCK AND BULL BAND

MARTIN CARTHY ~ PETE COE ~ GREG RUSSELL & CIARAN ALGAR ~ NICK DOW ~ HECTOR RIDDELL

THREEPENNY BIT ~ KITTY MACFARLANE ~ ROISIN WHITE ~ WILL NOBLE ~ LIZ GIDDINGS & ROGER DIGBY


 ———————————————————————————————

Keep checking the website for updates and latest line-up additions for the 2018 festival. All artists subject to contract. 

Early Bird Tickets available now.

Get yours today before they run out!